neděle 29. listopadu 2020 Zina

Ventilátory pošle Česku Maďarsko, Nizozemsko nebo Rakousko. Pomůže také NATO i Evropská unie

České republice předá sto padesát ventilátorů například Maďarsko. Hasiči je převezou do skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR), odkud budou podle potřeb rozvezeny do nemocnic. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) včera večer informoval o tom, že Česku daruje přes sto ventilátorů také Nizozemsko, další přístroje pak věnuje Rakousko. Severoatlantická aliance (NATO) schválila dodání šedesáti ventilátorů z aliančních zásob. Ve čtvrtek také kvůli vývoji koronavirové epidemie slíbila Česku třicet ventilátorů Evropská komise.

Využito je přes padesát procent ventilátorů

Podle posledních dat je v Česku 1941 plicních ventilátorů a denně se sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, nyní je obsazeno 51,4 procenta.

Včera odpoledne poděkoval za rychlou pomoc od NATO na svém twitteru třeba ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

O daru nových ventilátorů z Holandska a z Rakouska včera na twitteru informoval také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Ventilátory CoroVent získaly českou registraci

Českou registraci pro nouzové využití při léčbě pacientů s onemocněním covid-19 ve čtvrtek také získaly ventilátory CoroVent, výrobci je tak mohou začít rozvážet do rezerv českých nemocnic. Ventilátor vznikl na jaře díky spolupráci Českého vysokého učení technického, iniciativy COVID19 CZ a firmy MICo. Lidé na něj ve sbírce přispěli 12 miliony korun, za něž bylo vyrobeno 182 kusů.

Češi vyvinuli plicní ventilátor CoroVent. Zamíří na světové trhy

Češi se nevzdávají a mají pevnou vůli. Dokazuje to odborný tým profesora Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, který ve spolupráci s partnery z COVID19CZ a dalšími experty vyvinul jedinečný plicní ventilátor Corovent. Zařízení...

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek po jednání vlády uvedl, že stát koupí 600 ventilátorů a 60 dostane darem nebo mu budou půjčeny. Kabinet také schválil navýšení prostředků resortu zdravotnictví na nákupy z 406 na 700 milionů korun. Nebudou využity jen na plicní ventilátory, ale též na lůžka nebo přístroje zlepšující saturaci kyslíkem, takzvané oxygenátory.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČVUT Praha

Štítky koronavirus, ventilátory, NATO, Evropa, pomoc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dagmar Ry

Ten Orbán je ale pacholek!:-D)

neděle, 25. října 2020, 09:47

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.