Čt 13. 8. 2026Alena
Fotbal

Fotbaloví internacionálové Sparty po obratu vyhráli Silvestrovské derby 3:2

ČČTK, Eva Hradilová4 minuty čtení31. 12. 2023, 14:00 · akt. 14:22
Fotbaloví internacionálové Sparty po obratu vyhráli Silvestrovské derby 3:2
Fotbaloví internacionálové Sparty po obratu vyhráli Silvestrovské derby 3:2 · Foto: AC Sparta Praha

Fotbaloví internacionálové Sparty v pražském Silvestrovském derby na umělé trávě v Edenu udolali po obratu Slavii 3:2. Hattrickem se o to postaral Marek Matějovský, jeden ze tří stále aktivních ligových hráčů v zápase. Letenští v tradičním exhibičním utkání na konci roku pošesté za sebou neprohráli a v 37. ročníku si připsali jedenáctý triumf. Sparta vyhrála i duel veteránů nad 45 let, červenobílé porazila 5:2.

Slavia v kategorii internacionálů nezvítězila od roku 2016 a ve snaze zlomit nepříznivou sérii výrazně posílila mužstvo. Za červenobílé naskočilo šest nováčků - brankář Diviš, Jablonský, Kúdela, Milan Škoda, Švec a stále aktivní ligový hráč Suchý, jenž nastoupil proti týmovému spoluhráči z Mladé Boleslavi Matějovskému. V dresu Sparty se představil také jablonecký Hübschman. Za Letenské v Silvestrovském derby poprvé hráli gólman Miller, Kladrubský a Podaný.

Slavia začala zápas na 2x25 minut lépe a jeden z nováčků Jablonský ji v 17. minutě poslal do vedení. Za chvíli zvýšil z penalty za tři rohové kopy Kalivoda, ale poté začal velký sparťanský obrat. Matějovský ve 23. minutě rovněž z pokutového kopu snížil a následně dalekonosnou ranou srovnal.

Dvaačtyřicetiletý veterán pak necelých sedm minut po přestávce dokonal další povedenou střelou obrat a hattrick. Ve 44. minutě mohl Matějovský před vyprodaným hledištěm skórovat počtvrté, ale penaltu dloubákem mu brankář Diviš „přečetl".

„Vypadá to, že si to vždy šetřím v lize a pak něco dám tady. Snad jsem si to tady nevystřílel. Ještě jsem se pak klukům omlouval, že dělám nesmysly. Myslím tu penaltu, to bych dělat neměl. S Dívou se známe, asi to čekal," řekl novinářům s úsměvem Matějovský.

Poslední zápasy jsou zajímavé, není to takové vyprdění, jak se vždy říkalo. Bylo vidět, že slávisti to hodně omladili, chtěli více kousat. Nám ještě někdo odpadl, tak jsme si říkali, jestli to uběháme... Ale nakonec jsme to zvládli," dodal bývalý reprezentační záložník.

Slávisté měli v druhé půli řadu velkých šancí, na Millera ale již nevyzráli. Sparťané znovu trochu vylepšili celkovou bilanci v Silvestrovském derby, kterou má nadále výrazně příznivější rival z Edenu.

Užil jsem si to z pohledu, že jsem potkal bývalé spoluhráče i ty, na které jsem třeba koukal v televizi. I ty, proti kterým jsem nastupoval. Z druhé strany jsem si nějak extra dobře nezahrál, padlo málo branek a ještě jsme prohráli. Takže mě to docela mrzí," řekl nováček Škoda.

V druhé půli jsme měli plno šancí, ale gólman chytal výborně, měl to zamčené. Mělo to docela tempo, nikdo nedal nikomu ani metr a tím pádem padlo míň gólů," doplnil sedmatřicetiletý bývalý slávistický kapitán.

Před zápasem internacionálů se tradičně na 2x20 minut hrálo derby veteránů. V jubilejním 20. ročníku teprve počtvrté zvítězila Sparta, která ale zároveň neprohrála od roku 2017. Hned po 23 sekundách otevřel skóre nejlepší střelec české reprezentační historie Koller, pak sice za slávisty rychle srovnal Janoušek, ale další čtyři branky dali Letenští. Dvakrát se prosadil Čížek.

My nedávali šance, byly tam dvě tyče. Sparta byla asi lepší a zaslouženě vyhrála," připustil slávista Luboš Kozel, trenér prvoligového Liberce. "Bylo dobré, že jsme dali takhle brzy gól. Jsme spokojení. Já jsem si dobře zachytal. Spadl jsem asi jen jednou, proto to bylo dobré," řekl s úsměvem sparťanský brankář Jaromír Blažek.

Slavia Praha - Sparta Praha 2:3 (2:2)

Branky: 17. Jablonský, 20. Kalivoda z pen. - 23. z pen., 24. a 32. Matějovský.

Slavia: Diviš - M. Černý, L. Došek, Hyský, Jablonský, Kalivoda, Kúdela, Piták, Suchý, Škoda, Švec, Trapp, Volešák.

Sparta: Miller - Flachbart, Hübschman, Jiří Jeslínek ml., Kladrubský, Kučera, Lafata, Matějovský, Podaný, Slepička, Voříšek.

20. Silvestrovské fotbalové derby veteránů - hráči nad 45 let (2x20 min., bilance po utkání 6-10-4):

Slavia Praha - Sparta Praha 2:5 (1:2)

Branky: 5. Janoušek, 36. Jindráček - 33. a 34. Čížek, 1. Koller, 15. Mynář, 26. Kincl.

Slavia: Winter - Janoušek, Jiří Jeslínek st., Jindráček, Klinka, Kozel, Kuka, Macháček, Müller, Řehák, Svoboda, Ulich, Vávra, Veselý ml.

Sparta: Blažek - Čížek, Denk, Frýdek, Hartig, Kincl, Koller, Lokvenc, Mynář, Novotný, Stracený, Vrabec.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Foto: Letiště TočnáZprávy

Legendární Spitfire je o kousek blíž Česku, nový domov bude mít v Praze

Ikonický letoun Spitfire už brzy opět přistane v Česku. Stroj, na kterém u RAF létal plzeňský rodák Karel Pošta, se objevil na zahraničním inzertním portálu s tím, že se nachází v hangáru v Austrálii. Stroj nakonec koupil majitel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič. Aktuálně je Spitfire v Belgii, kde ho dávají dohromady.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook