Počasí dnes16 °C, zítra20 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Neměli peníze na chemická hnojiva, vytvořili něco unikátního: kosmetiku se smetanou, ghí máslem, šafránem a biodynamickým vínem

Co vyrobíme za kosmetiku, pokud odmítneme dovážet exotické suroviny přes půlku planety a nahradíme je těmi, které si sami v regionu dokážeme vypěstovat? Možná něco naprosto unikátního, co začne bavit nejen lokální trh. Na tento koncept vsadila rodina Saah

Christine Saahs, maminka a zároveň známá autorka řady kuchařských knih, si v 80. letech minulého století prosadila myšlenku biodynamiky, tedy pěstování rostlin, bylin a vinné révy bez chemických postřiků, hnojiv a sklizně jen v ten krátký moment, kdy mají bylinky největší sílu, z prostého důvodu: na chemické postřiky v té době neměla peníze. Přes počáteční nepřízeň a skepsi dokázala vypěstovat řadu plodin, které vynikaly svou vůní, chutí a maximální výživovou hodnotou. Na tradici biodynamiky navázal starší syn Nicolas, který převzal vinohrad a nakonec i mladší syn Martin, který se v roce 2014 rozhodl z přebývajících surovin vytvořit naprosto čistou biodynamickou kosmetiku dieNikolai – bez chemické konzervace, syntetických vůní, ropných derivátů a derivátů z palmového oleje.

Pokud odmítneme suroviny, které v kosmetickém byznyse vidíme nejčastěji, nicméně nejsou z našeho regionu, jako např. bambucké máslo, arganový, avokádový nebo řadu dalších olejů, včetně těch éterických, čím je nahradíme? Surovinami, které znaly naše babičky a my na ně přitom už dávno zapomněli:

Smetana

Mléčný tuk je velmi podobný kožnímu tuku, což velmi usnadňuje jeho vstřebávání. Smetana nahrazuje bambucké máslo, jemně se stará, regeneruje a zklidňuje podrážděnou pokožku. Je velice tučná a tedy i výživná. Jelikož je smetana v tomto případě z biodynamického zemědělství, splňuje chov dobytku striktní etická pravidla. Dobytek, stejně jako další zvířata a drobná zvěř, jsou součástí vzájemné biodynamiky, tedy zemědělství založeném na respektu veškerých přírodních procesů a cyklů.

Tip na cestování:  Vinařství Nikolaihof, které vlastní rodina Saahs, je už po 2000 let součástí dějin tohoto působivého regionu a kulturního dědictví UNESCO. Většina budov statku pochází z 15. století, přičemž částečně stojí na základech z časů starého Říma. A dokonce ještě dnes jsou mnohé stopy po Římanech viditelné. Tak zde můžete kupříkladu narazit na zbytky zdiva raně křesťanské baziliky sv. Agapita. Oproti tomu zcela zachován zůstal antický vinný sklep, jenž byl postaven jako součást římské krypty. Tyto historické prostory jsou používány i dnes ke skladování vzácných vín. Nachází se přitom nedalo od českých hranic.

Ghí máslo

Ghí máslo je oxidačně stabilní, tudíž se nekazí tak rychle jako klasické máslo. Chybět by nemělo ani v kosmetice, má totiž silné anti-age účinky: pokožce dodává hodnotné lipidy, čímž podporuje její fyziologické fungování, neničí kožní film a chrání ji před vysušováním. Díky vitamínům A a D je silně regenerační a rovněž si poradí se spálenou pokožkou a hojením ranek. Osvědčil se rovněž na ošetření strií, jelikož výrazně zvyšuje elasticitu pleti. 

Šafrán

Šafrán je nejdražším kořením na světě. V každém květu krokusu, ze kterého se šafrán získává, jsou totiž jen tři malé, drobné nitky a na jeden kilogram šafránu potřebujete více než 100 000 takových nitek. Díky tomu, že se vše sbírá ručně, nejde vůbec o levnou surovinu. Šafrán je považován za relativně silné antidepresivum a lék, který obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, z vitamínů využitelných pokožkou například vitamín A. V kosmetice se používá jako silný antioxidant pohlcující volné radikály. Osvědčil se tak i v boji proti předčasnému stárnutí.

Olej z hroznových jader

Jelikož se pohybujeme v oblastí Wachau, tedy v oblasti vinic, olej z hroznových jader se nabízí. Říká se mu tekuté zlato a je jedním z nejvzácnějších domácích olejů, protože tvrdá jádra hroznů obsahují pouze 10-14% oleje. Stejně jako víno obsahuje resveratrol a vysoký podíl Procyanidinu, tedy antioxidanty, které chrání buněčné procesy a zpomalují tím rapidně stárnutí organismu.

Slzy vinné révy

Slzy vinné révy se získávají v rakouské oblasti Wachau vždy na jaře. Nejprve se naříznou větvičky vinné révy a z nich pomalu a jemně padají malé kapičky – slzy vinné révy. Ty pokožku zpevňují, zásobují řadou minerálních látek a vitamínů a ceněné jsou i díky svým antioxidačním schopnostem. Podporují tvorbu kolagenu, pokožku zklidňují a často se tak používají pro jemnou péči očního okolí, které je hydratované, vypnuté a vyživené zároveň. 

Trh s kvalitními lokálními produkty si čím dál víc získává přízeň zákazníků, a tak se z rodinného podnikání postavené původně na nedostatku peněz na chemická hnojiva, stává fenomén střední Evropy. Odborníky jsou oceňovaná jak vína, tak dieNikolai kosmetika, která se pyšní rovněž 1. stupněm certifikace Demeter.

Štítky Blog, kosmetika, víno, máslo, šafrán, peníze, hroznové víno, pokožka, průmyslová hnojiva, vitamín A, ghí, UNESCO, Wachau

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Neměli peníze na chemická hnojiva, vytvořili něco unikátního: kosmetiku se smetanou, ghí máslem, šafránem a biodynamickým vínem  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.