středa 16. června 2021 Zbyněk

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Konec agenta Hamáčka?

Chtěl Jan Hamáček prodat zájmy naší země za dávky neověřené vakcíny a kousek diplomatické slávy? Tento problém už několik dní zaměstnává česká média a politiky ze všech stran. Pokud by se podezření potvrdilo, je zřejmé, že by Hamáček měl politiku rychle a nadobro opustit. Rozhodně dřív, než to za něj udělají v říjnu voliči.

Zeman popírající sám sebe

neděle, 25. dubna 2021, 19:26Blogy a komentáře

Zeman popírající sám sebe

Prezidentův projev vyvolal podle očekávání vlnu kritiky a nesouhlasu. Po týdnu zarputilého mlčení vystoupil v krotkém prostředí TV Prima a tím, co řekl, vlastně popřel sám sebe.

Autor textu pracoval v neziskovém sektoru, v Asociaci pro mezinárodní otázky byl do roku 2007 předsedou, předsedou její Správní rady byl do roku 2015. Od roku 2004 působí i v Asociaci NNO ČR. V letech 2008-9 byl ředitelem kabinetu vicepremiéra pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR, kde se věnoval jak přípravám a realizaci českého předsednictví v EU, tak i obecně evropské i domácí politické agendě. V období 2010-13 působil v Kanceláři Poslanecké sněmovny PČR jako hlavní poradce Zahraničního výboru. V současnosti pracuje v soukromém sektoru jako nezávislý konzultant. Od roku 2018 je členem ODS.

Problém tkví v tom, že pro tvrzení o snaze „prodat“ vlastní zemi nejsou pádné důkazy. Text navíc napsal novinář, který rozhodně nemá čistý štít, pokud jde o věrohodnost. Stejně tak je otázkou, proč by měl Hamáček shánět milion vakcín, které nám Rusové můžou dodat i bez toho. A samozřejmě platí, že tento nápad je na první pohled tak hloupý, že by ho chtěl provést jen politický sebevrah.

Kdyby byla věc tak jednoduchá, mohl by ministr vnitra spekulace rozptýlit jedinou efektní tiskovou konferencí. Kupodivu se to ale nestalo. Účastníci podezřelé schůzky většinou mlčí – je na místě se ptát proč. Hamáček navíc do Moskvy letět chtěl. Jen neumí vysvětlit, co tam vlastně chtěl dělat.  A bránit se tím, že jde o příliš pošetilý nápad, to také nezabere: tato vláda už udělala tolik kopanců, že nikoho by podobný kousek vlastně ani nepřekvapil. A podezřelé ticho z Hradu naznačuje, že tamní rezidentura nemá ani v této věci úplně čisté ruce.

Pokud se nenajdou jasnější důkazy nebo někdo další nepromluví, může si nešťastný divák celé této show jen tipovat. Například to, že Hamáček celou věc navrhl a rychle si nechal vysvětlit, jaký je to nesmysl. Nebo mohl mít úkol z Hradu, který chtěl splnit-nesplnit. Pokud neumí předseda ČSSD podstatné otázky zodpovědět, je jasné, že má hodně černé svědomí.

Opozice by neměla celou věc pouštět z hledáčku. Je proto dobře, že se toho zejména politici koalice SPOLU stále drží. A nezbývá než doufat, že i Piráti najdou víc odvahy držet zásadový postoj, který jim doposud v kauze ruského angažmá ve Vrběticích očividně chyběl.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky Vrbětice, vláda, Rusko, výbuch, vyhoštění, diplomacie, Hamáček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.