Čt 13. 8. 2026Alena
Doprava

Zima by letos silničáře neměla zaskočit. Pro Prahu je připraveno 24 tisíc tun soli

ČTK2 minuty čtení30. 10. 2020, 11:58
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: TSK

Na zimní údržbu silnic a chodníků v hlavním městě je připraveno 24 tisíc tun soli a solanky, 127 strojů včetně sypačů a více než tisícovka zaměstnanců. Fungovat bude na některých místech i automatický protinámrazový systém. Sdělila to mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Údržbu zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března TSK, která si najímá Pražské služby (PSAS).

Poslední zimní údržba vyšla na asi 906 milionů korun, silničáři měli připraveno 24 639 tun soli a 380 tun roztoku chloridu vápenatého. Použito bylo pouze 3691 tun soli a 1138 tun chloridu vápenatého.

Silnice a chodníky jsou uklízeny v několika tzv. pořadích. V prvním vyjedou sypače a pluhy na nejdůležitější komunikace a chodníky, zejména v okolí úřadů, nemocnic, škol či nádraží a stanic metra. Uklizeny musí být do dvou hodin od výjezdu. V druhém pořadí silničáři uklízí zbývající komunikace druhé třídy a ve třetím pořadí ty zbylé.

TSK má ve správě 2327 z celkem 4047 kilometrů komunikací na území Prahy. Zbylé spravují ostatní správci, kteří zde zajišťují veškerou správu, tedy i zimní údržbu.

Z vyčleněné techniky určené na zimní údržbu je 73 sypačů pro první pořadí a dalších 51 strojů pro úklid v druhém a třetím pořadí. Sypače je možné po splnění primárního úkolu využít i na dalších komunikacích. TSK má k dispozici také dvě sněhové frézy a jeden sypač na vlhčenou sůl.

Kromě silnic uklízí správa chodníky. Připraveno bude 1070 pracovníků na odstraňování sněhu a náledí nebo úklid. Dalších 150 zaměstnanců bude dělat odborné práce jako třeba opravy kanalizace, údržba dopravního značení nebo se budou starat o zeleň. „Tito pracovníci budou v rámci zimní údržby využíváni operativně," uvedla Barbora Lišková.

Kromě sypačů a další techniky funguje na šesti místech automatický protinámrazový systém, který v případě nízkých teplot upozorní na možnost vzniku náledí a následně automaticky spustí postřik. Zařízení jsou například na Jižní spojce, Vysočanské radiále nebo ve Wilsonově ulici.

Pokud nebude sněžit, budou se zaměstnanci věnovat běžnému úklidu a dalším pracím. „Budou nařizovány podle aktuální potřeby s přihlédnutím k preferencím jednotlivých městských částí," uvedla Lišková.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Foto: Letiště TočnáZprávy

Legendární Spitfire je o kousek blíž Česku, nový domov bude mít v Praze

Ikonický letoun Spitfire už brzy opět přistane v Česku. Stroj, na kterém u RAF létal plzeňský rodák Karel Pošta, se objevil na zahraničním inzertním portálu s tím, že se nachází v hangáru v Austrálii. Stroj nakonec koupil majitel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič. Aktuálně je Spitfire v Belgii, kde ho dávají dohromady.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook