St 12. 8. 2026Klára
Doprava

Zrušených letů z Prahy na Blízký východ přibývá. Důvodem je vojenské napětí

ČTK2 minuty čtení1. 3. 2026, 9:40
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: Letiště Václava Havla

Z Letiště Václava Havla v Praze bylo dnes zrušeno prozatím 32 letů, všechny do zemí Blízkého východu. Důvodem jsou omezení v letecké dopravě po uzavření vzdušného prostoru některých států v regionu poté, co v sobotu začaly izraelsko-americké útoky na Írán a následovaly odvetné íránské útoky v oblasti. Letiště cestujícím doporučilo, aby vyčkali na informace od leteckých společností, a nechalo otevřené check-in přepážky, kde cestující, kteří již na letiště vyrazili, obdrží informace. Letiště Praha to dnes uvedlo na síti X.

„Pro dnešní den evidujeme prozatím 32 zrušených letů, všechny do destinací na Blízkém východě," uvedlo Letiště Praha. Dále pracovníci letiště lidem doporučili, aby vyčkali na informace od svých leteckých dopravců. Pro cestující nechají otevřené přepážky. „Na letišti zůstanou pro cestující otevřené check-in přepážky aerolinek Qatar Airways a Emirates, kde cestující, kteří už vyrazili na letiště, obdrží podrobné informace," napsali.

Region Blízkého východu v napětí 

Důvodem zrušených letů je napětí na Blízkém východě. Izrael a Spojené státy zahájily v sobotu ráno operaci proti Íránu. Írán, Izrael a Irák oznámily, že uzavírají do odvolání svůj vzdušný prostor, následně tak učinily Katar, Kuvajt a Spojené arabské emiráty (SAE). Posléze oznámilo mezinárodní letiště v Dubaji, které je nejrušnějším letištěm na světě, že dočasně uzavírá provoz.

V destinacích Blízkého východu je několik tisíc Čechů, nejvíc v Dubaji. Situace má komplikovat cestu jak lidem přímo v zasažených zemích, tak v destinacích spojených přes SAE či Katar. Analytici upozorňují, že konflikt může ovlivnit nejen leteckou a námořní dopravu, ale také ceny ropy a globální obchod.

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) na facebooku doporučil lidem, aby nyní do zemí Blízkého východu necestovali. Varování se týká vedle Íránu a Izraele také Libanonu, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu a Spojených arabských emirátů. Ministerstvo zahraničních věcí je podle Macinky v kontaktu se všemi tamními zastupitelskými úřady, včetně toho v Teheránu.

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac ke konfliktu uvedl, že jde o preventivní útok. Americký prezident Donald Trump ve videu na sociální síti Truth Social sdělil, že cílem akce je ochránit americký lid před hrozbou, kterou představuje íránský režim. USA se postarají o to, aby Teherán nezískal jadernou zbraň, uvedl Trump.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Foto: Letiště TočnáZprávy

Legendární Spitfire je o kousek blíž Česku, nový domov bude mít v Praze

Ikonický letoun Spitfire už brzy opět přistane v Česku. Stroj, na kterém u RAF létal plzeňský rodák Karel Pošta, se objevil na zahraničním inzertním portálu s tím, že se nachází v hangáru v Austrálii. Stroj nakonec koupil majitel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič. Aktuálně je Spitfire v Belgii, kde ho dávají dohromady.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook