Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Práci chcete vy – ale i dalších 80 lidí. Jak v životopise zazářit a nepropadnout se do průměru?

PR článek

Hledání práce dnes není jednoduché. I když pracovních nabídek přibývá, na jednu pozici může stále reagovat desítky i stovky uchazečů. A v takovém množství rozhodují detaily – třeba i to, jestli je váš životopis přehledný, upravený a šitý na míru. Pokud ne, může zapadnout dřív, než si ho vůbec někdo pořádně přečte.

Personalista stráví nad jedním životopisem v průměru 15 až 30 sekund. Tak málo času máte na to, abyste zaujali a dostali se dál. Tady je návod, jak z toho vytěžit maximum.

Stručně, ale trefně: Dejte důraz na to podstatné

Přehlednost je základ. Nepište slohovku, ze které se personalista dozví všechno kromě toho, co potřebuje. Zaměřte se na:

  • posledních 5–10 let praxe (nebo relevantní zkušenosti),
  • dovednosti, které odpovídají požadavkům dané pozice,
  • jasnou strukturu – každá sekce (zkušenosti, dovednosti, vzdělání) musí být vizuálně oddělená.

Vynechte úvody typu „Jmenuji se Jana, je mi 41 let a ráda bych pracovala ve firmě, kde mohu uplatnit své schopnosti.“ Tohle personalista vidí desetkrát denně. Začněte rovnou tím, co umíte.

Přizpůsobte životopis konkrétní pozici – jinak zapadne

Jedna z největších chyb, kterou uchazeči dělají? Posílají všude ten samý životopis. Jenže personalista pozná na první pohled, když to někdo „odflákl“.

Tip: Pečlivě si projděte pracovní inzerát a vypište si klíčová slova, která se v něm objevují – například „komunikace s klienty“, „samostatnost“ nebo „znalost MS Office“. Pak se ujistěte, že se tato slova – nebo jejich význam – v přirozené formě objevují i ve vašem životopisu. Nemusíte je kopírovat doslova, ale měli byste je citlivě začlenit do popisu své pracovní náplně či dovedností tak, aby personalista hned viděl, že odpovídáte profilu ideálního kandidáta.

Moderní vzhled životopisu hraje větší roli, než si myslíte

Když životopis vypadá jako z roku 2005, nepůsobí to dobře – i kdybyste měli perfektní zkušenosti. Stačí jednoduchý, moderní design s jasnou strukturou.

Pokud nevíte, kde začít, můžete využít online nástroje nebo šablony, které vám pomohou vytvořit životopis. Během několika minut tak zvládnete sestavit přehledný, profesionálně vypadající životopis, i když s tím zatím nemáte zkušenosti.

Každé slovo hraje roli. Vyhněte se klišé

Výrazy jako „flexibilní, komunikativní, odolný vůči stresu“ se v životopisech objevují téměř automaticky. Problém je, že si je napíše skoro každý – a bez konkrétních důkazů zůstávají jen prázdným tvrzením. Personalisté už na podobné fráze nejsou zvědaví. Místo obecného hodnocení své osobnosti zkuste uvést konkrétní situaci, kde jste tyto vlastnosti prokázali v praxi.

Například namísto „jsem komunikativní“ raději napište:

„Denně jsem komunikoval s desítkami zákazníků, řešil jejich požadavky a vyřizoval reklamace.“

Tím personalistovi ukážete, co přesně jste dělali – a on si už sám udělá obrázek o vašich schopnostech.

Stejně tak si dejte pozor na informace, které do životopisu nepatří. Nejen že nejsou podstatné, ale někdy mohou být i kontraproduktivní nebo zbytečně citlivé. Vynechejte například:

  • Rodinný stav – pro zaměstnavatele není důležité, jestli jste svobodní, ženatí nebo máte děti.
  • Počet dětí – nemá vliv na vaše schopnosti vykonávat danou práci.
  • Rodné číslo – velmi citlivý údaj, který do CV nepatří a může být i bezpečnostním rizikem.
  • Řidičský průkaz – pokud neřídíte služební vůz nebo to není nezbytná součást pracovní náplně, není třeba jej uvádět.

Méně je v životopisu často více – a správné informace na správném místě jsou mnohem účinnější než výčet frází a údajů, které nikoho nezajímají.

Detaily, které rozhodují

Zní to banálně, ale opravdu záleží i na tom, jestli je v životopise diakritika, správné mezery nebo zarovnání textu. CV s pravopisnými chybami působí neprofesionálně a může vyvolat dojem, že si nedáte práci ani jinde.

Stejně tak je důležité, v jakém formátu dokument pošlete. Ideální je PDF – zachová vzhled, formátování i strukturu. U názvu souboru se vyhněte názvům jako „životopis poslední verze 2023.docx“. Mnohem lepší je „Jan_Novak_CV.pdf“.

Přiložte krátký, smysluplný text do e-mailu

Možná si říkáte, že e-mail není důležitý – ale i ten může rozhodnout. Nejen co napíšete, ale jak to napíšete.

Neposílejte holý e-mail s přílohou. Krátce se představte, uveďte, o jakou pozici se ucházíte, a poděkujte za zvážení. Je to drobnost, která ale působí profesionálně a lidsky zároveň.

Závěr

V konkurenci desítek dalších uchazečů se dnes nevyplatí životopis jen tak odbýt. Dobře napsané CV vám může otevřít dveře – nebo je nenápadně přivřít, ještě než je stačíte chytit.

Pokud nechcete začínat od nuly, inspirujte se dostupnými vzorovými životopisy, nebo si ho rovnou vytvořte v online nástroji, kde vám pomůžou i se strukturováním a obsahem. Někdy totiž stačí pár úprav – a jste o tři kroky před ostatními.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky biografie, Microsoft Office

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.