středa 7. prosince 2022 Ambrož

Do stanového městečka v Troji se nastěhovali první uprchlíci

Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji dnes zahájilo provoz. Po poledni vyjel od asistenčního centra ve Vysočanech první autobus s 16 lidmi. Kolem čtvrté odpoledne bylo podle mluvčí hasičů Kateřiny Suchánské ubytovaných zhruba 40 uprchlíků.

Uprchlíci s maďarským občanstvím nemají nárok na dočasnou ochranu

Stanové městečko postavili hasiči v noci na čtvrtek, v areálu jsou lůžka pro 150 lidí. V sobotu by měla být kapacita naplněna ze 70 až 80 procent, řekla Suchánská. Městečko má sloužit zejména pro uprchlíky, kteří jsou nyní na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

Podle občanských iniciativ na hlavním nádraží v nedůstojných podmínkách přebývají stovky běženců převážně romského původu. Čekají na prověření toho, zda nemají dvojí občanství, tedy ukrajinské i maďarské. Pokud ho mají, nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku. Městečko vzniklo na základě výzvy ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem postavili hasiči deset stanů, ve kterých budou lidé ubytováni, a dalších deset stanů, kde bude zázemí pro koordinátory provozu stanového městečka, kuchyně a jídelna či dětský koutek.

V Troji jsou v okolí městěčka posílené hlídky policistů

„Městečko slouží zjednodušeně jako další čekárna Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, a tudíž se do něj dostanou lidé pouze přes asistenční centrum," řekl Vít Hofman, mluvčí pražského magistrátu. Individuální příchod nebude podle něj možný. Jak jsou uprchlíci, kteří se do městečka dostanou, vybíráni, neuvedl. Podle občanských iniciativ jsou jich na hlavním nádraží stovky.

V Troji jsou v okolí městečka posílené hlídky policistů a strážníků městské policie, budou dohlížet na bezpečnost. Městečko je v provozu celý den, ale přes noc od 22 hodin do 6 hodin bude pro příchody a odchody uzavřené. Do areálu není možné ani nahlédnout. Hasiči jej nejen oplotili, ale po celém obvodu také rozprostřeli neprůhlednou fólii.

FOTOGALERIE: Z nádraží do stanů. Podívejte se, kde budou spát uprchlíci z Ukrajiny

Pražští hasiči postavili v noci na čtvrtek provizorní stanové bydlení pro uprchlíky, kteří poslední dny i noci tráví v prostorách Hlavního nádraží. Zástupci magistrátu uvedli, že uprchlíci se do stanového městečka budou stěhovat o víkendu. V...

Primátor se sešel s ukrajinským velvyslancem

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na svém twitterovém účtu napsal, že se dnes sešel s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem. Mluvili o uprchlické situaci v Praze. „Vyjádřil pro ni pochopení. Ujistil jsem ho, že pokud dojde k uzavření asistenčního centra, oznámíme to včas a příchozím poskytneme veškeré informace o přesunu do krajů," napsal Hřib. Primátor ve čtvrtek vyzval premiéra Petra Fialu (ODS), aby vláda vytvořila systém rozdělování uprchlíků do všech krajů. Pokud se tak nestane, Praha bude nucena kvůli přeplněnost asistenční centrum zavřít.

Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst. Asistenční centrum ve Vysočanech, které slouží pro metropoli a střední Čechy, od začátku ruské invaze na konci února odbavilo kolem 88 tisíc uprchlíků. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib vyzval v tomto týdnu k vytvoření celostátního mechanismu přerozdělování válečných uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny na počet jednoho tisíce obyvatel než v některých jiných krajích Česka.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Tran Anh Tuan

Štítky Ukrajina, Rusko, boje, migrace, uprchlíci, ubytování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.