Počasí dnes11 °C, zítra15 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Pražská záchranná stanice loni přijala 5186 zvířat. Vzrostl počet mláďat

Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy loni přijala 5186 zvířat, což je asi o 200 méně než roce 2019. Jednalo se o 143 druhů. I přesto šlo o nejvyšší číslo v historii stanice. Zhruba polovina zvířat, o která se pečovatelé nově starali, byla mláďata. Proti minulým letům vzrostl zvláště počet malých veverek.

Lidé v přírodě rušili mláďata

Na mírném snížení počtu přijatých živočichů oproti roku 2019 se pravděpodobně projevil mimo jiné silvestrovský zákaz používání pyrotechniky,“ uvedla mluvčí Lesů Prahy Petra Fišerová s odkazem na vyhlášku pražského magistrátu, kterou se v centru metropole a na dalších místech zakázalo používání zábavní pyrotechniky.

Naopak v loňských jarních měsících zaměstnanci stanice pečovali o více zvířat než obvykle. Výrazně vzrostl zvláště počet mláďat, například veverek. Zatímco na jaře roku 2019 se v záchranné stanici starali o 25 veverčat, loni to byl zhruba dvojnásobek. Průměrně veverčata zůstávala ve stanici 65 dnů.

Důvodem nárůstu počtu veverčat i dalších mláďat podle Fišerové bylo to, že je na jaře rušili lidé, kteří se kvůli vládním opatřením proti šíření covidu-19 častěji vydávali do přírody. „V tomto období se do naší péče dostávala hlavně veverčata ve věku kolem šesti týdnů, což je doba, kdy malé veverky opouštějí hnízdo a začínají zkoumat svět kolem. Pokud nějaké mládě ze stromu spadne, matka k němu sleze a navede ho zpět do koruny. Jsou-li však v bezprostřední blízkosti lidé, může se stát, že se matka k mláděti neodváží,“ vysvětlila.

Dvě třetiny tvořili ptáci

Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. Pečovatelé se starali o zhruba 1000 holubů a kachen. Častými pacienty byli také hrdličky, labutě, poštolky a sýkory. Ze savců nejčastěji přijímali ježky, kterých loni v záchranné stanici skončilo téměř 700, dále zajíce a netopýry. Veverek loni přijali 143, z toho 124 mláďat. Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení.

Na provoz záchranné stanice mohou zájemci přispět prostřednictvím transparentního účtu, který funguje od listopadu. Do konce roku 2020 se podle Fišerové vybralo 350 tisíc korun. Stanici lze také podle informací na webu podpořit formou sponzorství nebo adopcí jednoho z trvale handicapovaných zvířat, která se už nemohou vrátit do volné přírody.

Záchrannou stanici se sídlem v Jinonicích provozují Lesy hlavního města, příspěvková organizace Prahy. Jejím posláním je pomáhat handicapovaným volně žijícím živočichům s cílem vrátit je po zotavení do pražské přírody. Stanice se zapojuje do environmentálně zaměřených programů organizace. V roce 2020 se konalo 312 akcí s tematikou záchrany volně žijících živočichů, kterých se zúčastnilo 8291 návštěvníků.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto facebook.com/ZachrannaStaniceHMP

Štítky ČR, příroda, Praha, záchranná stanice, zvířata, živočichové, veverka, Pražský magistrát

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pražská záchranná stanice loni přijala 5186 zvířat. Vzrostl počet mláďat  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.