pondělí 21. června 2021 Alois

Pražská MHD není zdrojem nákazy covidem-19, říká pražský dopravní podnik

Při zachování základních hygienických pravidel není městská hromadná doprava v Praze riziková pro přenos viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Vyplynulo to z velkého testování 558 vzorků z vozů a dalších prostor hromadné dopravy, které začátkem dubna odebrali vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Živý a přenosu schopný virus se podle výsledků neobjevil ani v jednom vzorku. Pražský dopravní podnik (DPP) o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Vzorky vědci sbírali v době vrcholící pandemie vždy na konci dne v autobusech, tramvajích, vlacích a na nástupištích. Část také nasávali přímo ze vzduchu. Podnik uvedl, že ze všech 558 vzorků testy virus odhalily pouze v šesti případech a pokaždé šlo o neživé, tedy neinfekční částice. Na průzkumu, který byl prvním svého druhu v zemi, spolupracovali i vědci z Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Pražský dopravní podnik bude v MHD zjišťovat přítomnost nového koronaviru

Pražský dopravní podnik (DPP) bude pomocí speciálních biosenzorů zjišťovat v MHD přítomnost nového koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19. V dubnu odebere z tramvají, autobusů, vlakových souprav i ve stanicích metra asi 500 vzorků z povrchů...

Vzorky vědci hodnotili několika metodami

Vědci vzorky hodnotili hned několika metodami. „Kombinace PCR testů, nových biosenzorů i následná kultivace podezřelých vzorků nám umožnila získat celkový obraz o přítomnosti a infekčnosti, respektive v tomto případě neinfekčnosti viru ve veřejné dopravě. Výsledky studie nám ukázaly, že cestující v pražské MHD nejsou ohroženi přenosem infekce za předpokladu dodržování základních hygienických pravidel,“ uvedl koordinátor analýz z Fyzikálního ústavu AV ČR Alexandr Dejneka.

DPP v období pandemie přijal řadu opatření. Do vestibulů stanic metra instaloval 120 dávkovačů s dezinfekcí. Denně čistí a dezinfikuje vozy včetně madel, tlačítek a tyčí. Cestující musí mít stále ve veřejné dopravě respirátor či nanoroušku, respirátor je možné zakoupit v informačních střediscích a předprodejních místech podniku.

Generální ředitel DPP Petr Witowski uvedl, že výsledky potvrdily závěry obdobných studií ze zahraničí. Osvědčila se podle něj opatření, které podnik zavedl, jako intenzivnější a četnější úklid vozidel nebo systém větrání v dopravních prostředcích. „Nastavili jsme nový hygienický standard, ze kterého slevovat nebudeme. Na druhé straně je potřebné i v MHD dodržovat elementární hygienická pravidla,“ uvedl. „Díky iniciativě DPP proběhl unikátní výzkum, jehož výsledky mohou posloužit jako silné argumenty i pro jiné dopravní podniky v ČR,“ dodal náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Ohodnoť článek

Štítky ČR, MHD, koronavirus, věda, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.